Prihlásenie / Registrácia
+421 907 158 533 (Po-Pia: 9:00 - 16:00)

Starostlivosť o fľašu - 9 tipov

Za 10 rokov sme predali naším zákazníkom 130 tisíc znovu použiteľných fliaš značky EQUA. Náš príspevok pre prírodu, a váš tiež!
Za 10 rokov sme predali naším zákazníkom 130 tisíc znovu použiteľných fliaš značky EQUA. Náš príspevok pre prírodu, a váš tiež! Ak si nekúpite nápoj v jednorazovej fľaši, ale viackrát použijete tú svoju, robíte viac, než si myslíte - a my vám za to ďakujeme. Je lepšia sklenená fľaša alebo tá plastová BPA free? Dajú sa fľaše zrecyklovať? Môžem do nej naliať horúce a bublinkové nápoje? A ako sa čo najlepšie starať o svoju fľašu? Čítajte naše tipy a odpovede na časté otázky:
 

1. Z akých materiálov sú fľaše EQUA fľaše vyrobené?

Fľaše EQUA sú vyrobené z kvalitných a zdravotne neškodných materiálov. Plastové fľaše sú vyrobené z Tritanu, čo je špeciálne upravený amorfný kopolyester, ktorý vyrába americká spoločnosť Eastman a je schválený FDA (US Food and Drug Administration) a uvedený v zozname EFSA (European Food and Safety Association). Tritan môže bez problémov prísť do kontaktu s nápojmi a potravinami, pretože neuvoľňuje škodlivý bisfenol A. Popularita Tritanu je hlavne v tom, že je odolný proti nárazu, proti teplu, je transparentný, ľahký a bez akéhokoľvek zápachu. Sklenené fľaše EQUA sú vyrobené z borosilikátového skla, ktoré je zdravotne neškodné a extrémne odolné, pretože má nízku tepelnú roztiažnosť a tak lepšie odoláva teplotným výkyvom.
 

2. Treba fľašu pred prvým použitím vymyť?

Rozhodne áno. Fľaše EQUA treba pred prvým použitím dôkladne vymyť bežným čistiacim prostriedkom.
 

3. Môžem naplniť fľašu EQUA sýtenými nápojmi?

Nie, sýtené nápoje do fľaše EQUA rozhodne nepatria! Iba v prípade, že máte fľašu neustále otvorenú – povedzme, že ste si doma, alebo v práci spravili sifón, a fľašu pritom vôbec viečkom nezatvárali. Pri uzavretí fľaše totiž bublinky vo vnútri začnú vytvárať tlak, ktorý si musí nájsť cestu von. V lepšom prípade vám časť obsahu vytečie, ale ak ste viečko poriadne uzatvorili a s fľašou rôzne manipulujete, môže fľaša pôsobením vysokého tlaku prasknúť.
 

4. Môžem do fliaš EQUA nalievať horúce nápoje?

Samozrejme, veď sú to fľaše na pitie! Vďaka použitým materiálom si do fľaše EQUA môžete bez problémov naliať čaj alebo kávu – plastové aj sklenené fľaše totiž vydržia teplotu od -20 do +100 °C. Len si dávajte pozor, fľaša je na dotyk horúca! Keďže sa nejedná priamo o termosky, nápoje vydržia vo fľaši EQUA teplé zhruba hodinu až hodinu a pol.
 

5. Môžem umývať fľaše EQUA v umývačke riadu a dávať ich do mikrovlnnej rúry?

Pozor, fľaše EQUA do rúry rozhodne nepatria! Ani do normálnej, ani do tej mikrovlnnej. Do umývačky riadu možno dávať len plastové BPA free fľaše (ideálne na eko program), no iba v prípade použitia eko programu resp. veľmi jemného prostriedku. Agresívnejšie prostriedky poškodia potlač BPA free fliaš. Sklenené fľaše do umývačky riadu nepatria vôbec.
 

6. Sú fľaše EQUA zdravotne nezávadné? Čo je znamená označenie „BPA free“?

Áno, fľaše EQUA sú zdravotne nezávadné a sú preto vhodné aj pre malé deti! Vďaka použitým materiálom (plastTritan a borosilikátové sklo) môžete z fliaš bezpečne piť horúci aj studený nápoj. Plastové fľaše EQUA sa okrem iného pýšia aj certifikátom „BPA free“, ktorý zaručuje, že sa z fľaše sa neuvoľňuje škodlivý bisfenol A (BPA), ako tomu môže byť u menej kvalitných plastových fliaš.
 

7. Môžem fľaše EQUA recyklovať?

Samozrejme, ak už fľaše nebudete na nič potrebovať, prosíme vás o to! Plastové fľaše patria do kontajneru na plasty, sklenené zasa do kontajneru na sklo.
 

8. Ako očistím fľašu od sedimentov, ktoré tam ostali po horúcich nápojoch?

Ak do fľaše nalievate horúce nápoje, najlepšia prevencia je fľašu vymyť hneď ako dopijete jej obsah. No môže sa vám stať, že sa na stenách začnú tvoriť sedimenty, ktoré sa poriadne nevymyjú, ak nemáte kvalitnú štetku. V tom prípade fľašu naplňte vodou a cez noc nechajte pôsobiť čistiacu tabletu (Corega a podobné). Ráno obsah jednoducho vylejte a fľašu poriadne vymyte. A hľa, vyzerá ako nová! Prípadne použite prípravok Clean My Bottle od EQUA a mechanickým hrkaním sa nečistoty vo vnútri fľaše odstránia.

Samozrejme tiež platí, že fľašu vždy odkladáme otvorenú, nenechávame v nej nápoje dlhodobo. Aj voda je potravina, ktorá pri skladovaní v uzavretej fľaši stráca na kvalite.

 

9. Za akých podmienok môžem fľašu reklamovať?

Ručíme za kvalitu fliaš, ktoré predávame. Ak má fľaša nejakú výrobnú vadu, bude vám po posúdení vymenená. Toto sa však nevzťahuje na poškodenia, ktoré vznikajú pri používaní - ako napr. škrabance, oškretie potlače, fľaša alebo vrchnák znečistená usadeninami, plesňami, puknutá, alebo rozbitá fľaša po páde na zem – takúto fľašu vám už vymeniť nevieme.

Podobne vám nevieme nahradiť stratenú fľašu ????

Veríme však, že takéto nepríjemnosti sa vám nestávajú často a že vaša fľaša EQUA bude vašim verným spoločníkom dlho predlho!